Staff

The Senior Leadership Team

Head Master

C F McDade, BA (Hons), FCollT, LTCL, PGCE

Deputy Head

K Wills, BSc (Hons), PGCE 

Assistant Head -Academic (Upper School) 

Head of Geography

Mrs E K Goble, BA (Hons), AKC, PGCE 

Assistant Head - Pastoral (Upper School)

Head of Art

Miss L Squire BA (Hons), PGCE

Assistant Head (Lower School)

Mrs E Adriano, BA (Hons), PGCE, PGDip 

Business Director

Clerk to the Governors

Mrs K Chorley, LLB (Hons), FCA

Academic Staff

Head of Lower School Physical Education

Mrs L Barlow, BEd

Year 2 Teacher

Mrs J Bird, MA (Hons), PGCE

Year 4 Teacher

Forest Schools Coordinator

Head of Revenge House

Mrs H Dewar, BA (Hons), Dip Psych, PGCE 

Year 4 Teacher

Mrs S Douglas, BSc (Hons), GTP

Head of  Computing

Year 8 Form Tutor

Head of Rodney House

Mrs C Emmerson-Smith, BEd (Hons) 

Part-time Teacher

Mrs K Evans, BA (Hons), QTS

Reception Form Teacher

Mrs J Evans, BA (Hons), MA, PGCE 

Head of Modern Foreign Languages

Year 6 Form Tutor

Ms M Flieger, Staatsexamen in English and Linguistics 

Head of Science

C R Foran, BA (Mod Hons), HDipEd (Hons)

Modern Foreign Languages 

Mrs D Fowkes, MA (Hons)

SEND Tutor

Mrs G Furnell, NVQ3 in CCL+D

Drama

Mrs R Gibbons, BA (Hons), PGCE, PGDip ALRA

Head of Design Technology

Year 8 Form Tutor

D Giani, BSc (Hons)

Mathematics

Year 6 Form Tutor

Girls’ Games

Miss C Hewson, BSc (Hons), PGCE

Year 5 Teacher

Co-ordinator of Girls' Games (Years 3-8)

Miss Z Holborough, BSc (Hons), PGCE

SEND Co-ordinator

Mathematics

Ms G Kenworthy-Brown, GMus, PGCE

Chaplain

Head of Religious Studies

History 

The Revd F Lee, MA, BTH

Ballet Miss L Longato, ARAD, CBTS, RTS
Food Technology

Mrs L McDade, BEd (Hons)

Director of Sport

Year 6 Form Tutor

H Mitchell, BSc (Hons) QTS 

Year 3 Teacher

SEN Tutor

Mrs R Mitchell, BA (Hons) QTS
Year 1 Form Teacher

Miss S Moorst, BSc, PGCE, Cert Ed TEFL

Nursery Teacher

Mrs T  Novelli, Higher Education Diploma (South Africa)

Diploma in Specialised Education (Remedial)

Part-time Girls' Games Mrs A O'Donovan, BA (Hons)

Swimming Teacher

Boarding House Parent

Mrs A Onions, BSc (Open)

STA Certificate in Swimming Teaching

CACHE level III Diploma in Childcare and Education

Head of Latin

Boarding House Parent

J Onions, BA (Hons), MEd

Part-time French Teacher

Ms J Pickering, BA (Hons)

Reception Form Teacher

Mrs L Pollock, BEd (Hons), Montessori Teaching Diploma

Lower School SENCO Mrs H Powell, BEd

Year 5 Teacher

Boys’ Games

P Roberts, BA (Comb Hons), PGCE, Post Grad Dip Law

Head of Mathematics

Boys’ Games

G Rumbell, BA (Hons), QTS, MA Educ.

Deputy to Assistant Head (Lower School)

Year 1 Form Teacher

Mrs S Saunders, BA (Hons) QTS

Year 5 Teacher

Girls’ Games

Mrs K Tombs, BA (Hons), PGCE 

SEND Tutor

Mrs C Unger, Montessori Training, Dublin, Dip Spec. Lrng Difficulties, Wales

AEN Tutor

Mrs L Ward, BSc (Hons), PGCSp Educ

Year 2 Form Teacher

Miss N Wilkinson, BA (Hons), PGCE

Year 3 Teacher

Boys’ Games

Head of Vindictive House

R Wilson, BA (Hons) QTS

Head of English,

Year 7 Form Tutor

Mrs C  Woodrow, BEd (Hons)

Head of PE

Year 7 Form Tutor

Head of Victory House

P Wright, BSc (Hons), PGCE 

Sports Assistant Mrs M D’Amaro 
Year 4 Teaching Assistant Mrs M Ghafadgi
Lower School Teaching Assistants

Mrs  A Bowler, Miss K Brown, Mrs L Flanagan, Mrs R Flint,

Mr A Hepburn, Mrs S Martinez, Ms J Robbens, Mrs C Smith,

Mrs K Tatko, Mrs N Wainwright

Gap Year Assistants

Grace Carroll

Sinead McCraith

Luke Jepson

Scott Miller

Music Department

Director of Music

J Wilkinson, BA (Hons), PGCE, PGDip 

Instrumental Teachers

Piano, singing and chorister voice coach

B Alden, MMus, BA (Hons)
Orchestral Percussion T Barry, GGSM 
Singing and piano Ms C Bowler-Reed, BA (Hons)
Singing and brass T Carleston DipHE
Piano N Cartwright, BA, LTCL, MA(Ed)

Piano, singing, music theatre

J Cordell, BMus (Hons), PGDip
Violin and string orchestra P Davis, LRAM, Prof  Cert RAM
Theory Mrs J Denny, GGSM, LRAM, Dip Ed
Oboe and Piano L Frankel, LRAM, ARCM, Cert Adv Stud (GSM)
Piano Mrs K Frayling, MMus (Hons), RCM, PG Dip, RCM, Dip RCM
Guitar M Maunder, MI Dip LTCL
'Cello and piano Ms S Whale, LRAM
Woodwind A Whennell
Brass
P Widgery, BA (Oxon), DipNCOS
Drum kit

S Wyndham

 

Director of the Chapel Music J Vivian, MA, FRCO
Assistant Director of Music L Bond, BA, ARCO 
Organ Scholar B Newlove
Choristers Vocal Coaches

Miss A Morrison

B Alden

Administrative Staff

Business Director &

Clerk to the Council

Mrs K Chorley, LLB (Hons), FCA
PA to Business Director
Mrs S Wall
Registrar/Head Master’s PA Ms A De Vally-King
Assistant Bursar B Hooker
Book-keeping Assistant Mrs B Lewis-Weedon
Maintenance Manager

R Wall, City & Guilds Stage II OH, NP, SCC NP NCH

Assistant Maintenance Manager S Webb
Security Officer R Daniel
Catering Manager  Mrs A Box
School Secretary Mrs S Hope
Administrator Mrs S Butt, MSc
Marketing Administrator Mrs M Sandall, BA (Hons)
Librarian Ms J Pickering, BA (Hons)

Health and Welfare

Medical Officer 

Dr J Brudney, LRCP, MRCS, MRCGP, DRCOG

House Parents Mr & Mrs J Onions
Boarding Assistant Mrs C Leleu
Senior Matron Miss K Mason
Matron Mrs Y Judge
Lunchtime Supervisor Mrs R Mansbridge
Pastoral Committee

Miss L Squire

Mrs E Adriano

J Onions

Father F Lee